Rada Pedagogiczna jest kolegialnym organem Zespołu w zakresie realizacji jej statutowych zadań dotyczących kształcenia, wychowania i opieki.
W skład Rady Pedagogicznej wchodzą: dyrektor Zespołu i wszyscy zatrudnieni w niej nauczyciele.
W zebraniach Rady Pedagogicznej mogą również brać udział, z głosem doradczym, osoby zapraszane przez jej przewodniczącego, za zgodą lub na wniosek Rady Pedagogicznej, w tym przedstawiciele stowarzyszeń i innych organizacji, w szczególności organizacji harcerskich, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej Zespołu.
Osoby biorące udział w zebraniu Rady Pedagogicznej są obowiązane do nieujawniania spraw poruszanych na zebraniu Rady Pedagogicznej, które mogą naruszać dobra osobiste uczniów, przedszkolaków lub ich rodziców, a także nauczycieli i innych pracowników Zespołu.
Przewodniczącym Rady Pedagogicznej jest dyrektor Zespołu. Zebrania Rady Pedagogicznej są organizowane przez rozpoczęciem roku szkolnego, w każdym okresie (semestrze) w związku z klasyfikowaniem i promowaniem uczniów, po zakończeniu rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych oraz w miarę bieżących potrzeb.
Uchwały Rady Pedagogicznej są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jej członków. Zebrania Rady Pedagogicznej są protokołowane. Podstawowym dokumentem działalności
Rady Pedagogicznej jest rejestr protokołów zebrań Rady Pedagogicznej.
Rada Pedagogiczna posiada regulamin swojej działalności.
Dyrektor Zespołu przedstawia Radzie Pedagogicznej, nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym, ogólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacji o działalności Zespołu.
Kompetencje Rady Pedagogicznej obejmują w szczególności:
- zatwierdzanie planów pracy Zespołu,
- podejmowanie uchwał w sprawie wyników klasyfikacji i promocji uczniów,
- podejmowanie uchwał w sprawie innowacji i eksperymentów pedagogicznych w Zespole,
- ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli Zespołu,
- podejmowanie uchwał w sprawach skreślenia z listy uczniów,
- przygotowanie projektu statutu Zespołu i jego zmian oraz przedstawienie ich do uchwalenia Radzie Rodziców Zespołu. Rada Pedagogiczna opiniuje w szczególności:
- organizację pracy Zespołu, w tym tygodniowy rozkład zajęć edukacyjnych,
- projekt planu finansowego Zespołu,
- wnioski dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień,
- propozycje dyrektora Zespołu w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
Rada Pedagogiczna opracowuje przedmiotowe procedury w sprawie pomocy psychologiczno-pedagogicznej.